info@welshmastersathletics.com




                                                                   Masters league meeting No 1 
                                                  Wednesday 5th May 2010 Leckwith Stadium  Cardiff
 

Can I please ask, if you think there may be any error with the results....eg   name spelling/position/club etc... then get in touch don't ponder on it.  We are only human and errors are sometimes made, it can be looked at and if wrong will be put right.
The age groups, where I have them will be included in the results and can be used for your Power of Ten rankings, the G is for Guests, non welsh masters members and thus are non scoring for your club, if you wish to score points for your club then download a membership form and send off.



100m                 Race 1                                                                            Race 2

1     Sam Gamble           Cardiff     SW      12.9sec       n/s              1      Jane Goode         Newport     W50     15.8sec  1a    14pts
2     Hannah Lewis         Cardiff     U20     14.1sec       n/s              2      Gillian McCue        Les C          G       18.8sec          n/s
3     Laura Gilbert           Unatt       S       16.3sec       n/s              3      Fran Williams        San D         G        19.0sec          n/s
4     Claire House           San D       G       18.8sec       n/s              4      Eirian Arwyn         Les C         W50     19.1sec  2a   12pts
5     Claire Johnson         Les C      W50    21.7sec  1b  10pts           5     Kerry Evans          Rhondda     W35     24.3sec  1a   14pts
                                                                                             6      Helen Cole           Rhondda     W50     24.6sec   3a  10pts

100m               Race 1                                                                             Race 2

1    Rhys Knapman      Cardiff       G       11.4sec          n/s             1     Craig Russell         Newport     M35      12.6sec  1a    14pts
2    Keith Powell         Newport    M35    13.3sec          n/s             2     Nick Taylor          Newport     M35      12.9sec  1b     10pts 
3    Alan Jones           Les C       M35    13.5sec    2a   12pts          3     Steve Berney       Newport     M35      13.0sec            n/s
4    Steve Shields       San D       G       13.6sec            n/s           4     Lawrence Moore    Newport     M35      13.0sec           n/s
5    Derek Osborne     Brecon      M35    13.8sec   3a    10pts          5     Steve Lewis        Cardiff        G          13.9sec           n/s
6    Glyn Price           Swansea   M35    13.8sec   4a     8pts           6     Rob Sage            Les C         G          13.9sec           n/s
7    Edward Donavan  Les C        G       14.5sec             n/s           7     Ian Morgan         Newport      M35       14.0sec          n/s
8    Steve Hooper      Pontypridd  M35   15.8sec   6a      4pts          8     Dominic Shields   San D         M35       15.5sec  5a     6pts
                                                                                            9     Nick Pounder       Pontypridd   G          15.8sec            n/s

                 Race 3                                                                                Race 4

1   No 37 sorry no name/club               13.4sec                            1    Graham Knowles     Unatt       G           13.4sec           n/s
2   John Watkins      Newport    M50     14.4sec   2a      12pts        2     Robert Quinn         Unatt       G           13.6sec           n/s
3   Len Tew            Port T       M50     15.4sec   4a      8pts          3    Duncan Steward    Yeovil       M50        13.7sec  1a     14pts
4   Stuart Powell      Cardiff      M50     15.4sec   1b      10pts         4    Rod Howe             Cardiff     M50         14.6sec  3a     10pts
5   Hubert Daniels     Swansea  M50     17.4sec   7a       3pts          5    Mike Davies          Les C       M50         15.9sec  5a      6pts
                                                                                            6    John Davies          Port T      M50         16.8sec  6a     4pts

If anyone had No 37 or knows who it was please let me know and I will alter results..... Thanks..


400m        Race 1                                                                                 Race 2

1      Sue Hooper     Cardiff      W35    68.1sec   1a      14pts           1    Stepanie Davies     Pontypridd   G        69.8sec             n/s
2      Jenny Phillips   Llanelli      W35    70.3sec   2a      12pts           2    Ceri ann Davies      Pontypridd   W35    73.0sec  3a     10pts
3      Jane Goode     Newport    W50    79.4sec   1a      14pts          3     Ann Follen            Rhondda      W35    84.3sec   4a     8pts
4      Gillian McCue   Les C         G       89.9sec            n/s 
5      Gillian Murphy  Les C        W50    96.9sec   2a       12pts
6      Claire Johnson  Les C       W50    99.2sec   1b       10pts
7      Eirian Arwyn    Les C        W50    124.1sec              n/s
8      Helen Cole      Rhondda    W50    140.4sec  3a       10pts

400m      Race 1                                                                                        Race 2

1     Sean Price      Rhondda     M35    56.5sec   1a     14pts          1      Nick Taylor         Newport        M35     59.1sec  1b    10pts
2     Craig Russell   Newport      M35    57.9sec   2a     12pts          2      Rob Sage           Les C             G       59.6sec           n/s
3     Alan Jones     Les C          M35    59.1sec   3a     10pts          3      Gareth Lynch      Les C            M35    62.9sec   2b    8pts
4     Steve Shields  San D         G       59.4sec             n/s           4      Matt Hurford       Les C             G       67.2sec            n/s
5     Simon Murphy  Pontypridd   G      59.7sec             n/s            5      Richard Self        Les C             G       68.3sec           n/s
6     Gavin Belcher  Newport      M35   60.9sec             n/s            6      Dominic Shields   San D           M35     69.9sec   5a     6pts
7     Steve Hooper  Pontypridd   M35   67.8sec   4a     8pts            7      Karl Bennett         ??                G      72.2sec             n/s
8     John Diffey     Les C          M35   70.5sec   6a     4pts            8      Nick Pounder      Pontypridd       G      72.7sec             n/s

           Race 3                                                                                           Race 4

1   John Watkins    Newport    M50     64.8sec   1a    14pts           1      Brian Dias          Cardiff            G S     63.9sec          n/s
2   Rod Howe        Cardiff       M50     65.7sec   2a    12pts           2      Geoff Miller        Newport          M50   68.9sec   1b    10pts
3   John O'Shea     Les C        M50     68.8sec   3a    10pts           3      Mel James         Port T             M50   70.7sec    4a    8pts
4   Elio Lapore       Les C        M50     70.6sec   2b     8pts            4     Mike Davies       Les C              M50    73.1sec            n/s
5   Brian williamson Rhondda    M50     73.2sec   5a    6pts            5      Mike Murphy      Les C              M50    75.1sec            n/s
6   Len Tew          Port T       M50     76.7sec   3b    6pts            6      Hubert Daniels   Swansea          M50    104.0 sec  6a    4pts


800m      Race 1                                                                                     Race 2

1   Brian Dias      Cardiff         G        2.30.9sec       n/s              1       Emyrs Perry     Newport             G      2.07.0sec          n/s
2   Rachel Matthews  Cardiff   W35    2.35.1sec  1a  14pts           2      Sean Price       Rhondda           M35    2.16.4sec   1a    14pts
3   Sharon Leech Carmarthen  W35    2.35.8sec  2a  12pts           3      David Williams  Aberdare             G      2.17.6sec            n/s
4   Jenny Phillips  Llanelli        W35    2.37.7sec  3a   10pts          4      Edward Donavan Les C               G      2.17.9sec            n/s
5   Satu Haikala   Brecon        W35   2.38.0sec  4a   8pts            5      Tyron Fowler    Newport             G      2.18.5sec            n/s
6   Kate Coker     Les C          G Jrn  2.44.0sec          n/s            6      Dafydd Jones   Aberdare             G      2.19.0sec           n/s
7   Stephanie Davies Pontypridd G     2.44.8sec         n/s            7      Steven Shields  San D                G      2.19.4sec            n/s
8   Libby O'Duffy  Les C         W35    2.45.2sec  5a    6pts           8     Malcolm Medhurst Newport       M35      2.21.6sec  2a      12pts
9   Ann Saxena    Newport     W50    3.02.2sec  1a   14pts          9     Stewart Pierce   Newport            G       2.23.2sec            n/s
10 Gillian McCue  Les C          G       3.18.7sec          n/s            10    Gareth Lynch    Les C             M35      2.26.0sec   3a     10pts
11 Claire House   San D         G        3.28.3sec         n/s            11     Steve Hooper   Pontypridd       M35     2.32.1sec   4a       8pts
12 Claire Johnson Les C         W50   3.42.7sec   2a    12pts         12     Glyn Sansom    San D             M35     2.37.8sec    5a      6pts
12 Gillian Murphy  Les C         W50   3.53.6sec   1b   10pts          13    John Diffey       Les C             M35     2.39.7sec    1b     10pts
                                                                                        14     Dominic Shields  San D            M35    2.49.3sec     2b      8pts

           Race 3                                                                                       

1   Alex Price         Aberdare      U13    2.32.4sec          n/s
2   John Watkins    Newport       M50    2.33.1sec   1a    14pts
3   Paul Coker        Les C          M50    2.33.5sec   2a     12pts
4   Elio Lapoer       Les C           M50    2.34.4sec   1b     10pts
5   John O'Shea     Les C          M50     2.34.7sec            n/a
6   Dave Proffitt    Newport       M50     2.48.5sec   2b     8pts
7   Mel James       Port T          M50     2.52.7sec   3a     10pts
8   Alan Perkins    Port T           M50    2.54.7sec    3b     6pts
9   Rod Howe       Cardiff          M50     2.58.5sec   4a     8pts
10  Andrew Davies Pontypridd    M50    2.59.8sec    5a     6pts
11  Mike Murphy   Les C           M50     3.01.1sec              n/s
12  Brian Williamson  Rhondda    M50     3.20.9sec    6a      4pts


3000m       Race 1                                                                                         Race 2

1  Edward Donavan     Les C        G     9.55.3sec     n/s                  1  Elio Lapore      Les C           M50   10.55.2sec  1b    10pts
2  Simon Murphy        Pontypridd  G   10.09.0sec    n/s                    2  John O'Shea    Les C           M50   11.10.0sec          n/s
3  Tyron Fowler         Newport     G   10.09.2sec     n/s                   3  Ron Morris       San D          G       11.15.0sec          n/s
4  Peter Crane           Neath       M35  10.11.8sec  1a  14pts            4  Jane Coker      Les C           W50   11.45.3sec   1a    14pts
5  Gareth Lynch         Les C       M35   10.25.5sec  2a  12pts           5  Mike Murphy    Les C           M50    11.53.6sec            n/s
6  Matt Hurford         Les C         G     10.30.1sec       n/s               6  Ann Saxena    Newport        W50   12.20.6sec   2a    12pts
7  Steve Hooper        Pontypridd  M35  10.31.5sec  3a  10pts           7  Dave proffitt   Newport        M50    12.39.8sec   2a    12pts
8  Robert Sage          Les C         G     10.35.8sec       n/s              8  Ann Follen       Rhondda        W35    12.24.9sec  1a     14pts
9  Richard Self          Les C          G     10.36.0sec       n/s             9  Alan Perkins     Port T           M50    13.25.2sec   3a     10pts
10 Paul Coker           Les C         M50   10.39.0sec  1a  14pts         10 Gillian McCue   Les C             G       13.41.3sec            n/s
11 Glyn Sansom        San D        M35   10.55.5sec   4a 8pts           11 Fran Williams   San D             G       14.29.5sec            n/s
12 John Hopkins       Port T        M35    11.16.3sec  5a  6pts          12 Claire House    San D             G       14.34.6sec              n/s
13 John Diffey         Les C          M35   11.26.0sec  1b  10pts         13 Claire Johnson Les C           W50      15.32.8sec  1b     10pts
14 Dominic Shields   San D         M35    11.34.3sec  2b  8pts
15 Jason Richards    Unatt          G       12.05.4sec        N/s
16 Darryn McAtee    Newport     M35     12.12.4sec  6a   4pts


Relay  4 x 200m

       Race 1                                                                                               Race 2

1  Newport  A     1.45.7sec      1a       24pts                                  1   Cardiff  Ladies    1.59.3sec     n/s 
2  Aberdare        1.52.3sec       n/s                                              2   San D   Ladies    2.24.2sec     n/s
3  Newport  B     1.53..2sec      n/s                                              3   Les C    Ladies    2.53.8sec     1a     24pts
4  Cardiff           2.02.6sec       n/s
5  Les C             2.04.2sec       2a     22pts
6  Pontypridd     2.04.8sec       n/s     
7  San D           2.09.2sec       n/s
8  Port T           2.11.5sec       3a      20pts

As you can see a lot of N/S teams, these teams were made up of a mixture of Masters/Non Masters and Guests.



High Jump

1  Glyn Price         Swansea      1m.58      M35   1a    14pts                1   Jo Davis        Swansea     1m.25   W35   1a  14pts
2  Derek Osborne   Brecon         1m.55      M35   2a    12pts
3  Keith Powell      Newport       1m.25      M35   3a    10pts
4  Ian Morgan       Newport       1m.20     M35    1b    10pts

1  Duncan Steward  Yeovil        1m.20     M50    1a     14pts
2  Stuart Powell     Cardiff         1m.15     M50    2a     12pts
3  Brian Williamson Rhondda       1m.15     M50   3a      10pts
4  Geoff Miller       Newport       1m.00     M50    4a      8pts


Long Jump

1  Jo Davis          Swansea       3.48m     W35    1a    14pts              1    Jane Goode    Newport      3.02m   W50  1a    14pts
2  Laura Gilbert      Unatt          3.05m      G               n/s                2    Eirian Arwyn   Les C          2.35m   W50  2a    12pts
3  Sarah Janes     Rhondda        1.93m     G               n/s                 3    Helen Cole     Rhondda      1.59m  W50  3a     10pts
3  Kerry Evans     Rhondda        1.60m    W35     2a     12pts     


1  Derek Osborne   Brecon        5.10m    M35     1a     14pts             1   Duncan Steward   Yeovil      4.46m    M50  1a    14pts
2  Glyn Price         Swansea      4.78m   M35     2a      12pts            2   Geoff Miller          Newport   4.50m    M50   2a    12pts
3  Rob Sage         Les C           4.49m     G                  n/s             3   Brian Williamson    Rhondda    4.13m   M50   3a    10pts
4  Brian Dias        Cardiff           3.97m    G                  n/s             4   Stuart Powell       Cardiff       3.70m   M50   4a    8pts
5  Ian Morgan      Newport        3.85m   M35     3a       10pts           5   Elio Lapore          Les C        3.39m    M50   5a    6pts
6 John Hopkins     Port T           2.75m   M35     4a        8pts           6   Len Tew             Port T       3.13m    M50   6a    4pts
  

Shot

1   Alyson Hourihan   Cardiff      9.82m     W35  1a   14pts              1   Eirian Arwyn      Les C         7.56m     W50     1a     14pts
2   Cath Alford         Rhondda   8.78m      W35  2a   12pts              2  Nance Halling     Rhondda     5.78m     W50     2a     12pts
3   Karen Llewellyn   Pembroke  8.33m      W35  3a   10pts              3  Helen Cole         Rhondda     5.49m     W50     1b     10pts
4   Julie Driscoll       Brecon      7.29m      W35  4a    8pts
5   Kerry Evans       Rhondda    4.73m      W35  1b   10pts
6   Sarah James     Rhondda     4.27m        G            n/s


1  Darryn Andrews  Rhondda    9.06m     M35    1a    14pts            1    Phil Olsen         Cardiff        9.88m      M50    1a    14pts
2  John Hopkins      Port T       8.37m     M35    2a    12pts            2   Duncan Steward Yeovil        9.20m      M50    2a     12pts
3  Glyn Price          Swansea   8.36m     M35    3a    10pts            3   Geoff Miller         Newport     8.39m     M50     3a     10pts
4  Derek Osborne   Brecon       7.86m     M35    4a    8pts             4    Brian Webb        Rhondda     7.71m     M50     4a      8pts
5  Lawrence Moore  Newport    7.83m    M35     5a    6pts             5   Bob Grenter        Rhondda     7.69m     M50     1b     10pts
6  Keith Powell       Newport     7.40m    M35     1b    10pts           6   Stuart Powell      Cardiff        7.38m     M50     2b      8pts
7  John Diffey        Les C         6.21m    M35    6a      4pts           7    Brian Williamson   Rhondda     7.12m     M50               n/s
8  Karl Bennett      Rhondda     5.05m     M35   2b       8pts          8     Dave Jones       Swansea     7.09m      M50    5a       6pts
                                                                                          9    John Davies        Port T        6.46m     M50     6a       4pts
                                                                                         10    Mike Davies        Les C         5.92m     M50     7a      2pts
                                                                                         11   Elio Lapore          Les C         5.63       M50     3b      6pts
                                                                                         12   Terry Fowler       Newport      3.73m     M50     4b     4pts




Hammer

1   Cath Alford      Rhondda      32.54m    W35  1a   14pts         1     Nance Halling        Rhondda     21.42m     W50    1a     14pts
2   Alyson Hourihan  Cardiff      30.74m     W35  2a   12pts        2     Eirian Arwyn          Les C         20.08m     W50    2a     12pts
3   Karen Llewellyn  Pembroke   27.21m    W35   3a   10pts        3     Helen Cole            Rhondda     15.92m     W50    1b      10pts
4   Julie Driscoll     Brecon        26.24m     W35  4a    8pts
5   Jo Davis          Swansea     23.28m     W35  5a    6pts
6   Kerry Evans     Rhondda      13.56m     W35  1b    10pts
7   Sarah James    Rhondda       12.25m      G              n/s


1   Gary Halpin      Brecon         48.65m     M35   1a    14pts      1     Phil Olsen            Cardiff         27.30m     M50   1a    14pts
2   Darren Andrews Rhondda      34.01m     M35    2a   12pts      2     Duncan Steward   Yeovil         23.17m     M50    2a    12pts
3   Derek Osborne   Brecon        27.51m     M35   1b    10pts      3    Bob Grenter          Rhondda      19.46m    M50    3a     10pts
3   Lawrence Moore Newport      23.29m    M35   3a     10pts      4   Brian Williamson      Rhondda      18.93m    M50   1b      10pts
4   John Hopkins   Port T           14.83m     M35   4a     8pts       5   Dave Jones          Swansea      17.57m    M50    4a     8pts
5   Glyn Price        Swansea       14.43m     M35   5a     6pts      6    Alan Perkins        Port T           17.13m    M50   5a      6pts    
6   Keith Powell    Newport         12.79m     M35   2b     8pts       7   Stuart Powell       Cardiff           17.10m   M50   2b      8pts
                                                                                        8   Geoff Miller          Newport         14.27m   M50   6a     4pts
                                                                                        9   Terry Fowler        Newport          5.08m    M50   3b      6pts

      



Ladies                                                                                Mens


Rhondda     170 pts                   20    league points                 Newport    252 pts          20 League points
Les C         158 pts                   18    league points                 Les C        186 pts          18 league points
Cardiff         90 pts                   16    league points                 Rhondda    130 pts          16 league points
Swansea      34 pts                   14    league points                 Port T       120 pts          14 league points
Brecon         24 pts                   12    league points                 Cardiff      104 pts          12 league points
Newport       24 pts                   12    league points                Brecon       68 pts           10 league points
Llanelli         22 pts                    8     league points                Yeovil        66 pts            8 league points
Pembroke     20 pts                    6     league points                Swansea    63 pts            6 league points
Carmarthen  12 pts                    5     league points                San D        42 pts             5 league points
Pontypridd    10 pts                   4     league points                Pontypridd  36 pts             4 league points
                                                                                      Neath        14 pts             3 league points














UNDER CONSTRUCTION

   
 
 
   
  Site Map